Jak wybrać idealny sztormiak? Na co zwrócić uwagę?
Idealny sztormiak
Jak wybrać idealny sztormiak? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, m.in. dlatego, że dla każdego żeglarza może oznaczać to coś innego. Dzisiaj postaramy się jednak przyjrzeć uniwersalnym kryteriom, które mogą się okazać pomocne w trakcie poszukiwań okrycia wierzchniego na rejs. Sztormiaki przez wielu miłośników żeglowania uważane są za najważniejszy rodzaj odzieży, bez której uprawianie wodnej dyscypliny nie byłoby w ogóle możliwe. Kurtka ta ma za zadanie chronić żeglarza przed wiatrem i deszczem, nawet wówczas, kiedy mamy do czynienia z kapryśną pogodą.
Sztormiak – do czego będzie Ci służył?
Poszukiwania najlepszego sztormiaka warto rozpocząć od ustalenia, do czego będziemy go wykorzystywać. Czy będą to rejsy oceaniczne, a może wypady nad jezioro po mazurskich jeziorach? Może jednak wyprawa nad polski Bałtyk? Odpowiedź na pytanie będzie kluczowa przy wyborze idealnego odzienia wierzchniego na jacht.
Planowanie budżetu
W następnej kolejności warto ustalić swój budżet. Inwestycja w sztormiak to niekiedy poważna inwestycja na lata, dlatego należy się przygotować na spory wydatek. Najtańsze dostępne na rynku sztormiaki zazwyczaj nie spełnią oczekiwań żeglarza, ale nie jest też powiedziane, że te najdroższe są najlepsze. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku.
Parametry pod lupą
Jeśli już wiesz, do czego będzie Ci służył sztormiak oraz jaką kwotę przeznaczysz na jego zakup, teraz możesz rozejrzeć się za konkretnym modelem. Zwróć uwagę nie tylko na wygląd kurtki, bo to jest najmniej istotne w trakcie rejsu, ale na ważne parametry, takie jak przepuszczalność powietrza i wody. Sprawdź, jaki rodzaj membrany zastosował producent i czy zapewni Ci ona ochronę, jakiej potrzebujesz. Dowiedz się też nieco więcej na temat materiałów, których użyto do uszycia okrycia.
Dobierz odpowiedni rozmiar
Nie zapomnij też o odpowiednim rozmiarze. Sztormiak nie powinien być zbyt dopasowany. Będziesz zapewne potrzebować nieco miejsca na bieliznę termoaktywną oraz polar, a żeby udało się zmieścić wszystkie warstwy zapewniające ciepło, musisz mieć nieco swobody.