Książka „Zapiski najemnego żeglarza”

Książka „Zapiski najemnego żeglarza”
Model produktu: 066
Dostępność: W magazynie
Cena: 25,00 zł
Netto: 20,33 zł
Ilość:  
   - LUB -   

„Zapiski najemnego żeglarza”

„Zapiski najemnego żeglarza” to pełna zabawnych i dramatycznych momentów służba Krzysztofa Baranowskiego na niemieckim żaglowcu pasażerskim „Atlantis”. Autor jest siódmym z kolei kapitanem tej jednostki i pierwszym nie-niemieckim. Pozostali byli zwalniani po krótszym lub dłuższym czasie przez kapryśnego (albo wymagającego) armatora. Baranowski po kampanii na Morzu Śródziemnym doprowadza statek w środku zimy (bo takie życzenie armatora) do portu przeznaczenia czyli Hamburga, po czym sam się zwalnia, bo woli żeglować niż pilnować statku w stoczni. Opowieść pełna humoru i autoironii.

Krzysztof Baranowski jest nie tylko znanym żeglarzem, twórcą „Szkoły pod Żaglami”, animatorem budowy dwóch żaglowców – „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”. Do jego dorobku dodać należy także dwukrotną samotną żeglugę dookoła świata, wiele rejsów z młodzieżą, tysiące mil morskich przebytych na wielu akwenach i wielu jednostkach. Ale Baranowski okazuje się być także płodnym pisarzem. Ironista może w tym miejscu dodać, że to nadprzyrodzona ilość talentów jak na jedną osobę.

My jednak tutaj nie będziemy się zajmować pozostałymi talentami kapitana, skupimy się jedynie na jednym – talencie literackim. Trzeba przyznać, że pisze ciekawie, jest dobrym obserwatorem, potrafiącym nawet błahemu wydarzeniu, epizodowi nadać rumieńców. To powoduje, że opisywane przez niego zdarzenia jawią się ciekawie. W opisach sytuacji jakie mu się przydarzają potrafi odnaleźć tę iskierkę humoru, która powoduje, że lektura naprawdę nie tylko jest interesująca, ale i zabawna.

    „Zapiski najemnego żeglarza” to książka opisująca jeden z epizodów barwnego życia autora, który podjął się prowadzenia w celach zarobkowych żaglowca wycieczkowego. Dziwny i nieprzewidywalny armator, statek sprawiający wiele kłopotów, takaż załoga i wreszcie pasażerowie, to wybuchowa mieszanka, z którą musi sobie autor poradzić. Co tu jeszcze dodać, może i nie jest to marynistyczna proza o randze conradowskiej, ale przecież nie takie były (chyba?) ambicje Krzysztofa Baranowskiego. To tylko, albo aż, barwna, dowcipna opowieść.

Tawerna Skipperów 2011

Pod żaglami życie nie zawsze płynie jak w bajce. Zwłaszcza, kiedy trzeba tam pracować, spełniając oczekiwania turystów i armatora, równocześnie nie tocząc wojny z załogą, za to tocząc z niesprawnymi urządzeniami. O czym prawie każdy, kto próbował żyć z żeglarstwa, miał okazję się przekonać.

Jak wybrnąć z takiej próby zachowując opinię fachowca i poczucie humoru opisał kapitan Krzysztof Baranowski w książce „Zapiski najemnego żeglarza”.

Książka ta, wydana kiedyś w mniejszym, niż zwykle nakładzie, była też mniej znana, stąd warto sięgnąć teraz po drugie wydanie, (w ramach Biblioteki Szkoły pod Żaglami).

 Koniec „komuny”, pokład żaglowca Atlantis z międzynarodową załogą, od Turcji latem po Hamburg w lodach…  zacząłem czytać wieczorem, skończyłem następnego dnia przed południem.

Ostrzegam zatem – jeżeli nie masz, Czytelniku, czasu, kup coś mniej pasjonującego.

Jacek Kijewski „Jachting” nr.6/2010

Dodaj opinię

Nazwisko:


Treść opinii: Uwaga: HTML niedozwolony!

Ocena: Zła           Dobra

Przepisz kod z obrazka:Tagi:
Projekt i realizacja Artneo
Hornet - Producent Odzieży – sztormiaki, windstopper, odzież termoaktywna © 2018;